Legenda o pochodzeniu nazwy wina Mavrud.

Stara legenda głosi, że po rozbiciu i wzięciu w niewolę możnych chanatu awarskiego, Chan Krum, czyli ten, który dokonał podboju wziął pokonanych na spytki, by zrozumieć dlaczego tak silne państwo upadło. Podawano mu wiele przyczyn. Kłamstwa, oszustwa, kradzieże ale i pijaństwo. Mądry Krum podjął środki, by w przyszłości uniknąć podobnych występków. Ustanowił srogie prawo zabraniające jakiejkolwiek hodowli winorośli oraz nakazał wykorzenienie już rosnących. Każdy u kogo znaleziono by zakazane napoje (wino) miał być bezwzględnie nabity na pal. Jednak śmiałość i odwaga pewnego młodego mężczyzny sprawiła, że Chan Krum drastyczne prawo złagodził.

Skromna wdowa Ilaja wychowywała swojego syna w biedzie i niedostatku. Winorośla, których doglądała w swoim ogrodzie dawały jej cenne owoce, ale po krumowym nakazie musiała je zniszczyć. Kobieta postanowiła jednak zachować ostatnie zbiory. Zerwane owoce umieściła w wielkim dzbanie, ukrytym nieopodal domowego paleniska. Każdego dnia dawała swemu synowi kilka owoców, by ten nabierał sił i zdrowia. Minęło wiele dni i po czasie kobieta stwierdziła, że niezamierzenie zrobiła wino. Następnej zimy srogie wichury i potężne mrozy doskwierały okolicznym mieszkańcom. Wdowa jednak nie obawiała się zimna, dlatego że syn codziennie popijał z cudotwórczego eliksiru.

 mavrud

Chan Krum opiekował się lwami, które wypuszczał codziennie, by mogły spacerować ulicami stolicy. Pewnego ranka jedno ze zwierząt znaleziono martwe. Przerazili się mieszczanie spodziewanej zemsty Chana. Wiedzieli, że w gniewie jest zdolny do wielkich okrucieństw. Jednak Krum zaskoczył swój lud ogłaszając, że jeśli śmiałek, który dokonał tego czynu zgłosi się dobrowolnie, otrzyma wielką nagrodę. Postawił jeszcze jeden warunek. Wyrwanie włosa z chanowej brody. Dziesięciu junaków zgłosiło się, skuszonych wielką zapłatą. Kłamstwo szybko wychodziło na jaw i zamiast nagrody dostawali po pięćdziesiąt kijów na gołe plecy. Ku zaskoczeniu zebranych, syn wdowy Ilaji wyrwał włos z krumowej brody i przyznał się do zabicia lwa. Chłopak opowiedział władcy jak był wychowywany, dzięki czemu mężniał i zebrał tak wyjątkowe siły. Na koniec jego historii Chan zapytał o imię młodzieńca. Brzmiało ono Mavrud. Chan Krum zarządził: „Skoro to winne grono dało Ci taką siłę i odwagę, od dnia dzisiejszego z tego kłącza będziemy rozsadzać grona w całym kraju. Od teraz zarówno winogrona jak i zrobione z nich wino nazywać będziemy Mavrud. Tym chcę upamiętnić twoją odwagę i dzielność. A bohaterów twojego pokroju potrzebują szeregi bułgarskiego wojska. Wstąpisz więc do mojej drużyny. Rzekłem.”

BG Projekt.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s